Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?
Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

2 lipca 2022
0 Komentarze

Obowiązek posiadania przy sobie polisy potwierdzającej ważność ubezpieczenia już od dawna nie jest wymagany prawnie, co nie zmienia faktu, że aktualne OC jest obligatoryjne i każdy, zarejestrowany pojazd w naszym kraju musi je mieć (poza samochodami wyrejestrowanymi z ruchu drogowego po kradzieży lub złomowaniu, lub zarejestrowanych jako zabytek). Zdarzają się jednak okoliczności, w których warto wiedzieć jak sprawdzić czy pojazd ma ubezpieczenie. Najczęściej dotyczyło to będzie sytuacji, gdy planujemy zakup samochodu używanego. Informacja ta będzie nieoceniona także gdy nasz pojazd został uszkodzony i chcemy wiedzieć czy sprawca kolizji lub wypadku posiada ważne OC. Czasami jednak bywa, iż potrzebujemy dla własnej potrzeby poznać status OC – szczególnie gdy zbliża się termin jego przedłużenia. Jak sprawdzić czy jest OC?

Sprawdzanie polisy – kiedy warto?

Jak wspomniano we wstępie, wymienić można kilka sytuacji, w których dobrze wiedzieć jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony. Przede wszystkim jest to kluczowe, gdy planujemy zakup używanego samochodu. Jeżeli chcemy od razu cieszyć się nowym nabytkiem musi posiadać on ważne OC, w przeciwnym wypadku konieczne będzie wcześniejsze wykupienie stosownej polisy. Sprzedawca jest zobowiązany do przekazania ważnej polisy, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu (jeżeli została wydana) podczas sprzedaży. Dlatego też z zakupu nieubezpieczonego pojazdu – czego nie uzasadniono w ofercie – lepiej zrezygnować, gdyż pozwoli to uniknąć wielu kłopotów, w tym wysokich kar za brak OC (wystarczy jeden dzień opóźnienia!).  

Najwięcej nieprzyjemności wiąże się z kolizjami i wypadkami drogowymi, w których wina leży po stronie innego kierowcy. Można być człowiekiem ugodowym, zrezygnować z wezwania policji przy błahej stłuczce, jednak zanim pochopnie podejmiemy decyzję – konieczne jest sprawdzenie OC w aucie sprawcy zdarzenia. Jako poszkodowani możemy ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy, dlatego jeżeli ten twierdzi, że jej nie ma lub nie może jej okazać – pozostaje sprawdzenie OC online na własną rękę. Chcesz mieć pewność zakupów? Sprawdź naszą ofertę na samochody SUV.

Ważność polisy vs konsekwencje braku OC

Oszczędności na płaceniu OC to najgorsze co możemy zrobić – wystarczy rutynowa kontrola drogowa, kolizja czy planowana sprzedaż samochodu i jesteśmy złapani na gorącym uczynku. Każda, nawet najmniejsza przerwa w ciągłości kontynuacji ubezpieczenia OC jest skrupulatnie odnotowywana w systemie UFG, czyli Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. 

Jakie mogą być konsekwencje braku ważnego OC? Kara pieniężna w postaci mandatu to jedynie początek. Sprawca wypadku lub kolizji samochodowej bez ważnego OC musi zapłacić za wszystkie szkody z nich wynikające z własnej kieszeni. Mogą to być koszty naprawy pojazdu, zwroty kosztów leczenia i rehabilitacji, a nawet dożywotnia renta, którą przyjdzie wypłacać poszkodowanemu. Czasami niewielkie „oszczędności” na OC mogą przerodzić się w ogromne koszty – od tysięcy po setki tysięcy złotych! 

Gdzie sprawdzić czy pojazd jest ubezpieczony?

Sen z powiek spędza Ci pytanie: czy mam OC? Nie wiesz gdzie sprawdzić ważność OC? Jedną z opcji jest skontaktowanie się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel w kilka chwil udzieli informacji o tym, jak wygląda status OC, a w razie potrzeby zaproponuje nowe rozwiązanie. Niektórzy z nas zapewne mają jednak innym problem i zastanawia ich jedno: gdzie mam ubezpieczony samochód? Tutaj sytuacja wydaje się jednak nawet prostsza – pomoc niesie baza OC i AC dostępna w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG). Wszelkie informacje o ubezpieczeniu można uzyskać tutaj online – w dowolnym momencie i miejscu. 

Jak sprawdzić czy pojazd ma ubezpieczenie? UFG – szybko i bezproblemowo

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny powołany został w 1990 roku. Stworzono go z myślą o ułatwieniu wypłaty odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC, które wynikły na skutek działania sprawców nie posiadających ważnej policy OC, bądź nie udało się ich zidentyfikować. UFG jest również ogromną bazą danych na temat wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych OC, które zostały sprzedane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Innymi słowy – znajdziemy w nim  informacje na temat tego czy pojazd posiada OC, bez względu na to gdzie pozyskał i czy w ogóle posiada polisę. 

Fundusz Gwarancyjny – sprawdź OC szybko i uniknij stresu, bowiem tutaj znajdziesz zawsze aktualne dane. Wedle przepisów, każdy ubezpieczyciel jest zobowiązany do umieszczania danych każdej sprzedanej polisy w UFG. Od chwili zawarcia umowy ubezpieczenia OC, ma 14 dni na jej rejestrację. Każdego roku do bazy danych UFG trafia około 26 mln odnowionych, jak i nowo sprzedanych polis, a co za tym idzie – korzystając z niej możesz mieć pewność, że znajdziesz zweryfikowane i na bieżąco aktualizowane dane. 

Baza UFG – zapytanie o ważność polisy

Korzystając z bazy UFG możemy w łatwy sposób sprawdzić czy pojazd jest ubezpieczony. W praktyce status ubezpieczenia OC możemy zweryfikować dla pojazdu własnego, sprawcy, jak i tego dostępnego w ofercie sprzedaży. 

Jak sprawdzić nr polisy auta?

Jedyne czego potrzebujesz to dostęp do internetu – wystarczy smartfon oraz numer rejestracyjny lub numer VIN samochodu. Pomocna może być również aplikacja UFG „Na Wypadek”, która pozwala sprawnie i szybko uzyskać informacje o ubezpieczeniu. Co ciekawe, aplikacja ta jest bezpłatna i nie jest jedynie odpowiedzią na to jak sprawdzić czy ubezpieczenie auta jest ważne, ale posiada wiele dodatkowych, niezwykle przydatnych funkcji. Za jej pośrednictwem możemy:

 • skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, 
 • określić przebieg kolizji bądź wypadku oraz jego miejsce, 
 • dokonać spisu oświadczeń woli uczestników zdarzenia, 
 • wezwać służby ratunkowe w razie potrzeby, 
 • wyszukać pełnomocnika, który zajmie się sprawą naszych roszczeń,
 • zadbać o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia. 

Rozwiązanie to pozwala zapanować nad sytuacją, zadbać o sumienny zapis wydarzenia, a gotowe podsumowanie można przesłać na maila. Z pomocą bazy UFG możesz skorzystać także weryfikując termin ważności polisy własnego pojazdu lub tego, który planujesz zakupić. A szukając hatchbacka, sprawdź naszą ofertę.

Weryfikacja ubezpieczenia – sprawdź czy samochód ma OC

Jak sprawdzić czy jest ubezpieczenie OC? Z UFG nie ma nic prostszego. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN, a system w kilka minut udzieli wyczerpującej informacji o ubezpieczeniu. Jest to o tyle wygodniejsze, że nie musimy posiadać danych sprawcy, numeru jego polisy itp. Jeżeli dysponujemy np. materiałem video ze zdarzenia, z którego sprawca zbiegł, a na którym widać rejestrację jego pojazdu, spisaliśmy ją odręcznie lub zapamiętaliśmy, z funduszem gwarancyjnym z powodzeniem odnajdziemy nawet anonimowego delikwenta. 

OC pojazdu – sprawdzanie w UFG krok po kroku:

 1. Skorzystaj ze strony UFG, a tak w zakładce Baza OC i AC kliknij w Sprawdzanie ubezpieczenia OC.
 2. Kolejno kliknij w Sprawdź OC dla pojazdu.
 3. Przygotuj numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, jak również datę zdarzenia i kraj, w którym doszło do zdarzenia drogowego – uzupełnij formularz. Jeżeli weryfikujesz aktualność ubezpieczenia swojego pojazdu lub dostępnego w sprzedaży wpisujesz bieżącą datę i kraj, w którym zadeklarowano ubezpieczenie.
 4. Po sprawdzeniu danych zatwierdź je i wpisz kod weryfikacyjny. 
 5. Sprawdzenie OC online dobiega końca – zyskujesz dane o ubezpieczeniu sprawcy. 

Jeżeli ubezpieczanie OC danego pojazdu istnieje UFG podaje numer polisy OC, markę pojazdu, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę oraz dane firmy ubezpieczeniowej.  Informacje te są wystarczające dla rozpoczęcia procedury dochodzenia roszczeń względem sprawcy. 

Jak sprawdzić aktualne OC – inne możliwości

Poza stroną UFG, sprawdzenie czy jest OC możliwe jest również za pośrednictwem wspomnianej wyżej aplikacji mobilnej UFG „Na Wypadek”. Będzie ona pomocna podczas zdarzenia, ale i przypomni o konieczności przedłużenia polisy. Ciekawą opcją będzie również aplikacja mobilna UFG „Kup Auto”, która jak sama nazwa wskazuje przeznaczona jest dla osób, które planują zakup używanego pojazdu. Poza sprawdzeniem pojazd posiada OC, potencjalny, nowy właściciel samochodu może wygenerować umowę kupna-sprzedaży, gdzie znajdą się wszystkie najważniejsze dane. 

Pomocną w weryfikacji ubezpieczenia będzie również Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), która na stronie historiapojazdu.gov.pl poza weryfikacją OC pozwala zyskać wiedzę na temat stanu licznika, terminu badania technicznego itp. danych wartych uwzględnienia podczas zakupu samochodów używanych. 

Podsumowując – jak sprawdzić OC pojazdu?

Niezbędne informacje na temat pojazdu  i tego, czy posiada on ważne OC z powodzeniem znaleźć można zarówno z pomocą UFG, jak i systemu CEPiK. Przydatne będą one zarówno przed zakupem używanego pojazdu, w sytuacji zaistnienia kolizji lub wypadku samochodowego bądź gdy chcemy zaczerpnąć wiedzy o własnym pojeździe. Jest to niezwykle cenne źródło wiedzy zarówno dla osób poszkodowanych, jak i nabywców pojazdów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *