Leasing bez limitu kilometrów - kto taki oferuje i kiedy jest to istotne?
Leasing bez limitu kilometrów - kto taki oferuje i kiedy jest to istotne?

Leasing bez limitu kilometrów – kto taki oferuje i kiedy jest to istotne?

24 kwietnia 2024
0 Komentarze

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w firmach leasingowych jest leasing bez limitu kilometrów. Warto jednak mieć na uwadze, że bywają także umowy, w których przedsiębiorcy muszą liczyć się z limitem kilometrów w leasingu, którego przekroczenie niesie pewne konsekwencje. Co warto wiedzieć o opcjach leasingu bez limitu przebiegu? Poniżej najważniejsze informacje!

Opcje leasingu bez limitu przebiegu i z jego ograniczeniem – czym są?

Warunki dotyczące kilometrów ujmowane są w umowie leasingowej. Jeżeli określa ona limit kilometrów w leasingu, oznaczony zostaje maksymalny roczny przebieg, którego leasingobiorca nie powinien przekroczyć. Leasing z limitem kilometrów co do zasady nie zakłada wykupu pojazdu po zakończeniu umowy lub jest on bardzo wysoki. Najczęściej po wygaśnięciu umowy samochód zostaje zwrócony, a przedsiębiorca zdecydować się na podobne rozwiązanie w ramach kolejnej umowy.  

Leasing bez limitu kilometrów najczęściej dotyczy leasingu operacyjnego z wykupem oraz leasingu finansowego. Leasingobiorca nie musi tutaj kontrolować wskazań licznika samochodu, gdyż umowa nie narzuca na niego żadnych ograniczeń. Po spłaceniu całkowitej wartości pojazdu firma może wykupić go na własność na korzystnych warunkach po zakończeniu umowy. W tej sytuacji firma leasingowa nie musi obawiać się o wartość końcową przedmiotu czy też strat związanych z nadmierną eksploatacją pojazdu. Kontrola liczników nie jest w tym wypadku tak istotna. 

 • Leasing bez ograniczeń kilometrów dostępny jest w większości instytucji finansujących. 

Sprawdź również: Tani leasing w Częstochowie

Warunki dotyczące kilometrów w umowie leasingowej

Umowa leasingowa obejmująca limit kilometrów zawiera kilka dodatkowych elementów w porównaniu do wersji nieuwzględniającej ograniczeń. Będą to m.in.:

 1. Limit kilometrów. Jego określenie następuje przed podpisaniem umowy leasingowej. Firmy finansujące oferują z reguły kilka wariantów np. 20 tys., 30 tys. czy 40 tys. kilometrów, i w zależności od zadeklarowanego przebiegu wyliczana jest miesięczna rata (większy przebieg, wyższa rata).
 2. Opłata za przekroczenie limitu kilometrów. Leasing może obejmować stałą stawkę za każdy kilometr ponad wyznaczony limit, ale i wyliczenie oznaczone na podstawie rynkowej wartości leasingowanego samochodu. Warto pamiętać, że za „niewykorzystane” kilometry leasingobiorca nie uzyska rekompensaty, stąd warto przemyśleć realne zapotrzebowanie. 
 3. Opcjonalnie wliczane do raty usługi dodatkowe. Będą to np. serwis, przeglądy, ubezpieczenie, monitoring GPS, Assistance, kartę paliwową, możliwość uzyskania samochodu zastępczego, wymianę i przechowywanie opon, likwidację szkód itp.
 4. Wzmiankę (dostępną w większości ofert) o możliwości zmiany zadeklarowanej wartości limitu w okresie trwania umowy leasingowej. Zmiana taka wymaga przy tym uzyskania zgody firmy finansującej oraz sporządzenia stosownego aneksu do umowy, nierzadko może nieść także koszty – konieczność uiszczenia opłaty manipulacyjnej. Zwiększenie limitu podnosi wysokość raty. 

W umowach leasingowych bez ograniczeń kilometrów przedsiębiorcy nie muszą kontrolować liczników, zatem wszelkie powyższe ustalenia ich nie obowiązują. 

Przeczytaj również: Leasing bez wpłaty własnej – czy to możliwe?

Leasing bez limitu kilometrów – dla kogo?

Opcje leasingu bez limitu kilometrów to większa wygoda i duża swoboda korzystania z pojazdów, dlatego znaczna większość firm wybiera właśnie to rozwiązanie. Standardowy leasing i brak warunków dotyczących kilometrów w umowie leasingowej będzie istotny dla:

 • firm, w których działalność opiera się na częstych podróżach czy transporcie;
 • przedsiębiorców planujących wykup pojazdu po zakończeniu umowy;
 • firm, które potrzebują finansowania nie tylko na samochody osobowe wszystkich marek, ale nade wszystko na pojazdy dostawcze i ciężarowe (leasing z limitem kilometrów jest w ich przypadku mocno ograniczony);
 • przedsiębiorców, którym zależy na bardziej elastycznej formie finansowania – za zgodą leasingodawcy chcą np. wyjechać pojazdem za granicę, poddać go tuningowi czy mieć możliwość wyboru preferowanego ubezpieczyciela. 

Sprawdź również: Tani leasing w Katowicach

Leasing z limitem kilometrów

Dla porównania podsumujmy również atuty leasingu z limitem kilometrów. Dla kogo opcja ta będzie najlepszym wyborem?

 • Leasing z ograniczeniem kilometrów sprawdzi się w firmach, w których samochód wykorzystywany jest głównie do krótkich tras i sporadycznie. 
 • Zachęci on przedsiębiorców, którzy szukają umów z pakietem dodatkowych usług, z którymi łatwiej przewidzieć koszty i uniknąć niespodzianek w przypadku nagłych awarii, stłuczki czy wypadku. 
 • To opcja dla firm, które chcą oszczędzić także na początku – czynsz inicjalny w leasingu z limitem kilometrów z reguły jest zerowy. 
 • Będzie to także rozwiązanie idealne dla firm, które nie planują wykupić pojazdu na własność, a np. po zakończeniu jednej umowy, podpiszą kolejną i zyskają nowy samochód.