Leasing bez wpłaty własnej - czy to możliwe?
Leasing bez wpłaty własnej - czy to możliwe?

Leasing bez wpłaty własnej – czy to możliwe?

22 marca 2024
0 Komentarze

Przeglądając opcje finansowania pojazdów przedsiębiorcy, szczególnie Ci prowadzący młode firmy, poszukują rozwiązań, które ułatwią im rozwój. Niestety kredyt czy leasing nie zawsze pozostają w zasięgu start-upów ze względu na krótki staż prowadzenia działalności, niewystarczające obroty, brak kapitału czy słabą zdolność kredytową. W tej sytuacji ciekawą alternatywą staje się tani leasing bez wkładu własnego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie kiedy jest on możliwy. 

Czym jest leasing samochodu bez wkładu własnego?

Leasing bez wpłaty własnej dla nowych firm jest formą finansowania pozwalającą uzyskać niezbędne środki trwałe, jak samochody, maszyny czy sprzęt bez konieczności posiadania opłaty wstępnej. Tym sposobem początkujący przedsiębiorcy mogą sprawniej rozwijać działalność od samego początku. W zależności od instytucji finansującej oraz szczegółowych warunków umowy, na podstawie leasingu firma wynajmuje, bądź korzysta z przedmiotu dokonując opłat rozłożonych na okres umowy leasingowej (od kilku miesięcy do kilku lat). 

Co warto wiedzieć o leasingu bez czynszu inicjalnego?

W zdecydowanej większości firm leasingowych zabezpieczenie w formie opłaty wstępnej wynosi od 1% do 45-50% wartości przedmiotu, ale oferta leasingu bez wkładu własnego nie należy do rzadkości. Warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to rozwiązanie dla każdego, ani na wszystkie aktywa. Oto kilka z jego najważniejszych cech:

  • Zero wpłaty własnej. W leasingu bez wkładu własnego firma nie musi dokonywać znaczącej opłaty na początku. Najczęściej wymagany jest niewielki depozyt lub symboliczna opłata początkowa.
  • Dobór środków trwałych. Nie wszystkie aktywa mogą być leasingowane – każda firma finansująca przedstawia swój własny katalog opcji do wyboru np. maszyny produkcyjne, pojazdy i sprzęt biurowy.
  • Stałe miesięczne raty. Spłat leasingowe najczęściej dokonywane są w miesięcznych ratach, w skład których wchodzi koszt wynajmu bez wpłaty własnej oraz odsetki od kapitału. Wysokości stawek oraz okres trwania zobowiązania ujęty jest w warunkach umowy leasingowej, które można negocjować.
  • Zakończenie umowy. Wraz z końcem umowy przedsiębiorca może zakupić aktywa za określoną wartość wykupu (z reguły niższą niż pierwotna wartość rynkowa przedmiotu). 

Sprawdź również: Tani leasing w Częstochowie

Kto może skorzystać z leasingu bez wkładu własnego?

Lista potencjalnych leasingobiorców nie posiadających środków na wpłatę własną jest dosyć obszerna. Warunki dostępu do tej opcji finansowania uzależnione są jednak od firmy leasingowej i rodzaju aktywów, o które się staramy. Szansę na uzyskanie leasingu bez opłaty początkowej mają przede wszystkim:

  • Małe i średnie przedsiębiorstwa mające trudności w uzyskaniu kredytu lub innych form finansowania.
  • Firmy nie posiadające zbyt dużego kapitału lub nie chcące angażować środków w aktywa trwałe.
  • Firmy z różnych branż.
  • Firmy zapewniające dobry plan biznesowy – firma leasingowa na jego podstawie może ocenić zdolność przedsiębiorstwa do spłacania rat. 
  • Nowo powstałe firmy bez historii kredytowej lub finansowej, które mogą tak uzyskać leasing bez BIK i wpłaty własnej.

Przed podjęciem decyzji o leasingu bez wpłaty własnej warto porównać różne oferty, podjąć negocjacje warunków umowy leasingowej i starannie zapoznać się z jej treścią, szczególnie w kwestii kosztów. Firmy finansujące mogą przy leasingu bez baz i wpłaty własnej mogą wymagać dodatkowych dokumentów lub udzielenie zabezpieczeń.

Sprawdź również: Jak napisać umowę kupna-sprzedaży samochodu?

Zalety i wady leasingu bez wpłaty własnej dla nowych firm

Leasing bez opłaty wstępnej to dla wielu przedsiębiorców nieocenione narzędzie finansowe, niemniej jak każde inne, ma swoje atuty i wady. Aby świadomie podjąć decyzję warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. 

Korzyści z leasingu zero wpłaty własnej

Leasing bez opłaty początkowej wpływa na lepszą płynność finansową przedsiębiorstwa, które bez inwestowania dużego kapitału na starcie może być bardziej elastyczna finansowo. Ponieważ nie wymaga on angażowania dużych kwot akonto zabezpieczenia, daje większą swobodę w zarządzaniu własnymi środkami. Uzyskane tak oszczędności to szansa na rozwój innych aspektów prowadzenia biznesu np. marketingu czy uprawnianie procesów. Finalnie, firma może sprawniej budować kapitał i szybciej rosnąć w siłę.

Ryzyko związane z leasingiem bez wkładu własnego

Brak opłaty wstępnej wiąże się z wyższą marżą, a to z kolei podnosi comiesięczne zobowiązania (w porównaniu z tradycyjnym leasingiem) i niesie potencjalnie wyższe koszty całkowite leasingu. Co więcej, przedsiębiorcy korzystający z tej formy finansowania powinni liczyć się z większym ryzykiem transakcyjnym, jak również utratą uzyskanych tak środków trwałych, gdy regularna spłata rat stanie się niemożliwa. 

Sprawdź również: Tani leasing w Katowicach

Podsumowując

Leasing samochodu bez wkładu własnego to opcja, która dostosowana do potrzeb firmy może być rewelacyjnym sposobem pozyskania środków trwałych na potrzeby przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak ryzyko z nią związane okaże się zbyt duży, nadal pozostają inne opcje np. wynajem bez wpłaty własnej.