Koniec umowy leasingowej zbliża się wielkimi krokami? Najwyższy czas rozważyć temat wykupu pojazdu! Czy można wykupić samochód z leasingu na osobę prywatną? Jak najbardziej! W niniejszym wpisie dowiesz się, jakie są tego korzyści i jakie regulacje musisz wziąć pod uwagę, decydując się na wykup z leasingu na cele prywatne.
Wykup prywatny z leasingu – o co chodzi?
Poszukując opcji pozyskania pojazdu dla firmy, przedsiębiorca może skorzystać m.in. z leasingu. Decydując się na leasing operacyjny, wraz z zakończeniem umowy zyskuje on także możliwość wykupu samochodu z leasingu, czyli przeniesienia własności pojazdu z instytucji finansującej na leasingobiorcę. W tej sytuacji mamy możliwość wykupu auta na własność firmy, ale pojawia się i druga alternatywa – wykup auta z leasingu na osobę prywatną. Proces ten można przeprowadzić na kilka sposobów, jednak warto pamiętać, że nie jest on możliwy dla spółek prawa handlowego (one mogą wykupić pojazd wyłącznie na firmę).
Sprawdź również: Tani leasing w Częstochowie
Jak wykupić auto z leasingu na osobę prywatną?
Dokonanie wykupu leasingu możliwe jest poprzez wystawienie faktury na dane firmowe, jednak wymaga to spełnienia pewnych warunków. Wśród nich należy pamiętać o tym, że wykupiony pojazd nie może zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych, transakcja wykupu udokumentowana fakturą nie może zostać potraktowana jako koszt uzyskania przychodu, a przy tym nie można także odliczyć od takiej faktury podatku VAT.
Wykup prywatny z leasingu – korzyści
Podejmując decyzję o wykupie leasingu do rozważenia mamy pewne aspekty za oraz kilka argumentów przeciw. Zacznijmy od niewątpliwych atutów tej opcji:
- Wykup prywatny to alternatywa, która pozwala rozpocząć proces darowizny samochodu.
- Sprzedaż wykupionego z leasingu pojazdu nie obejmuje podatku VAT.
- Odsprzedaż samochodu nie powoduje powstania przychodu w firmie, zatem odpada konieczność opłacenia podatku z tego tytułu.
- Po upływie 6 lat wykupiony z leasingu pojazd, przedsiębiorca może sprzedać prywatnie bez opłacania podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej ZUS.
Teraz krótko o minusach, w tym wykupie samochodu z leasingu na osobę prywatną a VAT. Ponieważ sprzedaż w ramach wykupu nie obejmuje wspomnianego podatku (faktura wykupu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu) odpada nam możliwość jego odliczenia. Dodatkowo, późniejsze użytkowanie auta, już prywatnego, w celach firmowych ogranicza odliczenie wydatków eksploatacyjnych (tylko 50% VAT), a przy ewentualnej jego odsprzedaży, kupujący musi dokonać opłaty 2% podatku PCC. Podsumowując, wykup prywatny to liczne korzyści, jednak zawsze należy wziąć pod uwagę również te dodatkowe niuanse.
Przeczytaj również: Jak sprawdzić czy dostanę leasing
Prywatny wykup leasingu – regulacje od 2022 roku
Wprowadzenie Polskiego Ładu znacząco wpłynęło na regulacje związane z prywatnym wykupem pojazdów w leasingu. Wśród nich warto pamiętać m.in. o wspominanej już nieopodatkowanej możliwości sprzedaży pojazdu dopiero po upływie 6 lat od wykupu (wcześniejsza sprzedaż skutkuje naliczeniem PIT i składki zdrowotnej ZUS). Co ważne, od sprzedaży nie zostaje naliczony podatek VAT chyba, że najpierw wykupiliśmy pojazd na środki trwałe firmy, a dopiero później zechcemy przenieść go do majątku prywatnego (VAT liczony jest w tym wypadku od wartości rynkowej pojazdu, a nie ceny wykupu z leasingu!).
Wykup leasingu na osobę prywatną a procedura darowizny
Wspominana już możliwość otwarcia procedury darowizny auta po jego wykupie prywatnym z leasingu to możliwe od 2024 roku rozwiązanie będące odpowiedzią na wprowadzone z Polskim Ładem przepisy, a które zdecydowanie warto rozważyć. Przekazanie pojazdu bliskiemu członkowi rodziny (z zerowej grupy podatkowej jak mąż, żona czy dzieci) pozwala bowiem uniknąć dodatkowych obciążeń podatkowych wynikających z wykupu leasingu na osobę prywatną. Kluczem jest tutaj jednak staranne podejście do całego procesu i zwrócenie uwagi np. na to, że:
- obdarowana osoba może dokonać sprzedaży pojazdu po upływie 6 miesięcy bez obciążeń podatkowych – sprzedaż dokonana wcześniej wymagała będzie uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT);
- darowizna przekazana osobom dalej spokrewnionym (w obrębie pozostałych grup podatkowych) wiąże się z koniecznością opłacenia podatku – kwota podatku obliczana jest w zależności od stopnia pokrewieństwa darczyńcy i obdarowanego;
- nie zaleca się podejmowania próby zawierania transakcji pozorowanych bądź zwrotnych, gdyż na takowe bacznie patrzy urząd skarbowy.
Sprawdź również: Tani leasing w Katowicach
Wykup samochodu z leasingu a urząd skarbowy
Skoro o podatkach mowa, podczas wykupu leasingu na osobę prywatną urząd skarbowy jest dosyć uważny. Wedle US wykup samochodu z leasingu z przeznaczeniem na cele prywatne nie wyklucza faktu, że przedmiot ten należy do majątku firmowego – umowa leasingowa umożliwiła liczne korzyści podatkowe, a sprzedaż pojazdu poniekąd stanowi przychód z działalności. Jednakże, wedle stanowiska WSA (sygn. akt I SA/PO 574/13), jeżeli samochód nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych, samo zaliczenie rat leasingu czy kosztów eksploatacji do kosztów działalności nie oznacza, że przedmiot leasingu należy do majątku firmy. Dlatego, jeżeli samochód nie widnieje jako środek trwały ujęty w ewidencji, jego wykup prywatny nie powoduje przychodu w firmie i nie wymaga uiszczenia podatku z tego tytułu. Wyjątkiem jest jednak okoliczność, gdy chcemy dokonać sprzedaży przed upływem 6 lat od dnia wykupu firmowego.