Jak sprawdzić, czy dostanę leasing?
Jak sprawdzić, czy dostanę leasing?

Jak sprawdzić, czy dostanę leasing?

Twoja firma nieźle prosperuje, ale wciąż szukasz nowych możliwości rozwoju i rozwiązań jak zakup samochodu, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła? Leasing to zdecydowanie jedna z ciekawszych alternatyw wybieranych przez przedsiębiorców. Pojawia się jednak pytanie: czy Twoja zdolność leasingowa jest wystarczająca? W niniejszym artykule dowiesz się, jak leasingodawcy mogą sprawdzić dochody firmy i czy dostaniesz leasing.

Ogólne kryteria leasingowe

Każda firma, która chce skorzystać z leasingu, musi spełniać kilka podstawowych warunków, w tym przede wszystkim być aktywną działalnością zarejestrowaną. Wiele instytucji finansowych wymaga także min. 3 miesięcy funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku, jednak nie brakuje również i tych, które dają kredyt zaufania także nowo powstałym firmom. 

Dla zwiększenia swoich szans – szczególnie, gdy leasingobiorcy zależy na wyższych kwotach dofinansowania – ważna jest czysta historia kredytowa, brak zaległości w spłatach oraz wpisów w rejestrach dłużników. Młode firmy mogą przy tym udowodnić swoją zdolność do terminowej spłaty leasingu poprzez poddanie analizie i ocenie ryzyka ich strategii biznesowej. 

Sprawdź również: Tani leasing w Częstochowie

Jakie dokumenty do leasingu?

Każda z firm finansowych posiada własne kryteria leasingowe, w tym zasady, na podstawie których udzielany jest leasing oraz listę dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia procedury, oraz sprawdzenia zdolności leasingowej. Mogą to być m.in.:

 • dane rejestrowe firmy, w tym wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
 • deklaracje podatkowe;
 • zaświadczenia o braku zaległości podatkowych;
 • wyciągi z księgi przychodów i rozchodów przedsiębiorstwa;
 • rachunek zysków i strat;
 • inne dokumenty potwierdzające wysokość zysków, obrotów czy stan posiadanego majątku (dla jednoosobowej działalności gospodarczej);
 • biznesplan. 

Jeżeli leasing będzie podpisany przez osobę prywatną, konieczne może okazać się także przedłożenie dokumentu tożsamości (np. dowód osobisty, paszport), zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia o generowanych dochodach, roczne rozliczenie PIT czy wyciąg z konta bankowego. Firma leasingowa może wymagać także poręczenia lub zastawu, a analiza zdolności kredytowej może obejmować także skorzystanie z raportów BIK i KRD. 

Przeczytaj również: Leasing bez wpłaty własnej – czy to możliwe?

Leasing a zdolność kredytowa

Zdolność do terminowej spłaty zobowiązań, to podstawowe kryterium oceny wniosku o leasing dla firm. Wpływa ona na ocenę ryzyka leasingowego i pozwala sprawdzić dochody firmy. Wszelkie powyżej wymienione dokumenty stanowią podstawę analizy zdolności kredytowej i to na ich podstawie przyznawany (lub nie) jest leasing. 

Warto pamiętać, że nieidealna zdolność kredytowa nie musi oznaczać braku szans na leasing. Wiele firm leasingowych posiada w swojej ofercie tzw. trudny leasing. Opcja ta oparta jest na surowszych warunkach – często mniej korzystnych dla leasingobiorcy aniżeli w przypadku standardowej procedury, ale daje szansę na pozyskanie przedmiotu leasingu dla potrzeb firmy. 

Pełna procedura leasingu

Procedura leasingowa w pełnej, standardowej wersji to opcja dla wiarygodnych finansowo i wypłacalnych przedsiębiorców,  w tym także młodych firm. Jeżeli na podstawie dokumentów przedłożonych do leasingu podjęta zostanie pozytywna decyzja leasingowa, przedsiębiorca może wynegocjować finansowanie nawet do 100% wartości pojazdu. W tej procedurze firma leasingowa wymaga najczęściej dokumentów poświadczających:

 • brak zobowiązań w ZUS i US;
 • osiągane dochody w okresie ostatnich 3 miesięcy;
 • szanse na powodzenie statupu, czyli biznesplan, ewidencję środków trwałych bądź opinię banku potwierdzającą rachunek firmowy, ale umowy aktualnych współprac, kontrakty biznesowe, protokoły umów przedwstępnych itp.

Sprawdź również: Tani leasing w Katowicach

Leasing procedura uproszczona – kiedy i dla kogo?

Uproszczona procedura leasingu to wariant, który dostępny jest dla firm posiadających pozytywną historię kredytową i udokumentowane dochody, a wraz z nimi doskonałą ocenę ryzyka leasingowego. Firma jest zatem atrakcyjna dla leasingodawcy, gdy jest wiarygodna finansowo, gwarantując tym samym środki na bezproblemową spłatę zobowiązania. Procedura uproszczona oferuje:

 1. Minimum formalności i niższe wymagania 

Często nie ma potrzeby dostarczenia wszystkich dokumentów i ich weryfikacji, wystarczają podstawowe. Decyzja wydawana jest na podstawie oświadczenia o wysokości przychodów i wysokości średniego dochodu w określonych przez leasingodawcę ramach czasowych oraz co najmniej rocznej historii działania firmy i pozytywnej weryfikacji BIK/KRD. 

 1. Krótszy czas oczekiwania na decyzję

Decyzje uzyskać można nawet w kilka godzin. 

 1. Większa elastyczność w dopasowaniu wysokości miesięcznego zobowiązania i niższe oprocentowanie.

Warto pamiętać! Niektóre firmy finansujące wymagają w przypadku uproszczonego leasingu wpłaty własnej w wysokości 10%. Z opcji tej skorzystać mogą także przedsiębiorcy chcący sfinansować pojazdy o niższej wartości (dla uzyskania pozytywnej decyzji często wystarczy wówczas dowód osobisty i dokumenty związane z rejestracją firmy).