Kiedy leasing z wysokim wykupem jest opłacalny?
Kiedy leasing z wysokim wykupem jest opłacalny?

Kiedy leasing z wysokim wykupem jest opłacalny?

4 kwietnia 2024
0 Komentarze


Leasing to opcja finansowania pojazdów (i nie tylko), która cieszy się największą popularnością wśród firm. Wysoki wykup w leasingu stanowi jedną z alternatyw dostępnych w ofercie leasingodawców, dlatego pojawia się pytanie – kiedy ta opcja się opłaca? Dla kogo będzie on najlepszym rozwiązaniem? W niniejszym artykule przestawiamy krótkie porównanie warunków wykupu pojazdu w obu wariantach.


Leasing – wysoki wykup i niska rata czy niski wykup i wyższa rata?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest wykup. Krótko mówiąc, dokonując zakupu w oparciu o leasing zawieramy umowę, która ujmuje okres użytkowania środka trwałego oraz warunki finansowe, w tym kwotę miesięcznych rat, czynsz inicjalny (wysokość wkładu własnego) oraz wykup, czyli kwotę, za którą po spłaceniu zobowiązania przedsiębiorca może pozyskać pojazd na własność. W zależności od ustaleń, przedmiot leasingu możemy kupić za cenę opiewającą na symboliczny 1% wartości, ale i znacznie wyższą kwotę (nawet do 60% wartości). 

W praktyce, leasing z wysokim wykupem jest bardziej opłacalny na początku i w okresie trwania umowy, z kolei leasing z niższym wykupem jest droższy podczas użytkowania przedmiotu, jednak jego koszt całkowity najczęściej bywa niższy niż w przypadku tego pierwszego. W skrócie:

 • Wysoki wykup w leasingu = niski wkład własny i raty leasingowe.
 • Niski wykup w leasingu = wysoki wkład własny i raty leasingowe, ale niższy koszt całkowity. 

Sprawdź również: Tani leasing w Częstochowie

Mazda leasing wysoki wykup

Leasing wysoki wykup – kalkulator 

Analiza kosztów leasingu z wykupem uzależniona jest od naszych indywidualnych preferencji i założeń biznesowych. Dla przykładu różnica pomiędzy ratą w leasingu z niskim wykupem a wysokim sięgać może nawet kilkuset złotych, a to nierzadko znacząca kwota dla comiesięcznych zobowiązań firmowych. Całkowity koszt wysokiego wykupu jest w tym wypadku bardzo duży, często przewyższający 110% wartości przedmiotu – raty leasingowe obejmują bowiem głównie opłacenie sum wynikających ze spadku jego wartości. Co będzie zatem bardziej opłacalne?

Przede wszystkim warto zastanowić się na tym, co wpływa na kwotę wysokiego wykupu? Ogólnie rzecz ujmując, wartość wykupu odnosi się do wartości przedmiotu po paru latach użytkowania. Stąd też na ostateczną kwotę wykupu wpływały będą:

 • rodzaj przedmiotu leasingu (w przypadku samochodu to jego rocznik i wartość),
 • czas trwania umowy,
 • zużycie przedmiotu (przebieg itp.),
 • oraz inne czynniki (np. umowa serwisowa).

Inną kwestią podczas decyzji o wysokości wykupu będzie fakt, czy decydując się na leasing zakładamy, że po zakończeniu umowy planujemy zostać właścicielami pojazdu. Wybierając wariant leasingu z wysokim wykupem musimy pamiętać, że w przypadku szkody całkowitej lub poważnego uszkodzenia przedmiotu umowy, standardowa polica AC może nie wystarczyć. Ważne będzie skorzystanie z ubezpieczenia GAP, które pokrywa w takich sytuacjach także różnicę pomiędzy przysługującym AC oraz początkową wartością pojazdu. 

Sprawdź również: Leasing bez wpłaty własnej – czy to możliwe?

Porównajmy warunki wykupu pojazdu – kiedy wysoki wykup się opłaca?

Zestawiając ze sobą opcje wykupu weźmiemy pod uwagę zalety każdej z nich:

 1. Niski wykup w leasingu 

Obejmuje wysokie raty i opłatę wstępną, jest mniej elastyczny, ale daje niższe koszty całkowite i możliwość wykupu przedmiotu nawet za symboliczną kwotę. Będzie rozwiązaniem dla firm, które po zakończeniu umowy chcą pozyskać pojazd na własność, aby korzystać z niego przez kolejne lata, bądź z czasem sprzedać go z zyskiem. To alternatywa również dla przedsiębiorców poszukujących najniższych kosztów finansowania.

 1. Wysoki wykup w leasingu

W tym wypadku możemy liczyć na niskie raty, niską opłatę wstępną i większą elastyczność, ale dochodzi wysoki koszt całkowity i wspomniane ryzyko związane ze szkodą całkowitą. Rozwiązanie to będzie idealnym wyborem dla firm, które szukają możliwie najniższych kosztów – szczególnie na początku działalności. Z leasingu z wysokim wykupem warto skorzystać także wówczas, gdy nie zamierzamy wykupić pojazdu po zakończeniu umowy. Wariant ten może okazać się atrakcyjny także dla firm, które po wykupieniu pojazdu planują jego szybką sprzedaż – wysoki wykup pozwala na obniżenie podatku dochodowego, co jest o wiele bardziej opłacalne, aniżeli w przypadku leasingu z niskim wykupem. 

Sprawdź również: Tani leasing w Katowicach

Dlaczego wysoki wykup w leasingu to dobra alternatywa?

Jak na powyższych przykładach obserwujemy, każda z obu opcji ma swoje zalety i wady. Leasing z wysoką kwotą wykupu przedmiotu umowy to rozwiązanie, które opłaca się:

 • młodym firmom szukającym oszczędności na początku swojej drogi do sukcesu lub przedsiębiorcom nastawionym na intensywny rozwój;
 • przedsiębiorcom, dla których leasing to tańszy aniżeli w wypożyczalni wariant „wynajmu długoterminowego”;
 • jak i przedsiębiorcom/inwestorom, którzy chcą z zyskiem i bez wysokich kosztów podatkowych sprzedać wartościowy przedmiot leasingu niezwłocznie po jego wykupieniu i zakończeniu umowy. 
<