Zacznijmy od tego jak wygląda sprawa rozliczania pojazdu według aktualnych kończących właśnie życie przepisów podatkowych – posłużymy się przykładem. Wyobraźmy sobie Pana Kowalskiego, który idzie do salonu samochodowego i nabywa wymarzone auto, które zamierza finansować poprzez leasing operacyjny.
Pan Kowalski dogadał się z leasingodawcą, że opłata początkowa wyniesie 10% wartości auta, raty będzie spłacał w 47 miesiącach, a ostatnią ratą będzie wykup za 1% wartości.
Pan Kowalski zadowolony z użytkowania auta, “wrzucił” sobie w koszty działalności wpłatę początkową, odliczył od podatku dochodowego faktury, i VAT za raty i stanął przed ostatnią płatnością. Pan Kowalski rozważa czy bardziej optymalne będzie dla niego auto wykupić “na firmę”, dać księgowej fakturę i wprowadzić na stan środków trwałych, czy może nie dawać księgowej tej faktury na 1%, nie używać tego auta już na potrzeby działalności, a po upływie 6 miesięcy sprzedać je bez podatku.
Co zmienia Nowy Ład? Nowy Ład rozwiązuje dylemat końcowy Pana Kowalskiego w zakresie stosowania optymalizacji podatkowej, bo zasadniczo bez znaczenia pozostaje fakt czy pozostawimy auto w firmie, cz je sprzedamy.
Ustawodawca wprowadza regulacje mówiącą o tym, że w momencie wykupu pojazdu z leasingu na cele prywatne, a następnie sprzedaży przed upływem 6 lat !!! – taka operacja gospodarcza będzie uznawana jak sprzedaż w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i mamy obowiązek wykazać w działalności przychód oraz odprowadzić VAT. To oznacza, że po wejściu w życie Nowego Ładu Pan Kowalski będzie mógł sprzedać auto bez podatku po upływie dopiero 6 lat, a nie jak obecnie – 6 miesięcy. Warto dodać, że obciążenia podatkowe o których rozmawiamy nie będą skorelowane z wartością wykupu, a oczywiście z wartością rynkową pojazdu. !
Skąd zatem ta cała akcja z telefonami do firm leasingowych i prośby o przedwczesne zakończenie umowy? Przepisy o których czytamy wyżej będą obowiązywały od składników nabytych po dniu 31.12.2021.
Wykup do 31.12.2021 i sprzedaż po 6 miesiącach nie będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej (przepisy przejściowe).
Zatem czy każdemu warto przedterminowo zakończyć umowę z leasingiem? Oczywiście, że nie – trzeba to sobie indywidualnie przekalkulować. Zwłaszcza fakt, że niejednokrotnie spotkacie się z pozycją w cenniku “Aneks do umowy – 1000 zł netto”.
Warto dodać, że minimalny okres leasingu wynosi 24 miesiące, więc dla niektórych jedyną opcją na “pozbycie się” potencjalnego problemu, jest znalezienie cesjonariusza, ale o tym możecie przeczytać na naszym wpisie poniżej cesja leasingu:
Dominik zajmuje się sprzedażą – przygotowuje oferty samochodów, przelicza kalkulacje leasingu. Odpowiada za cały proces obsługi klienta. Doradza którą formę finansowania warto wybrać. Na co dzień pasjonat sportu, gór i kolarstwa. Każdą wolną chwilę spędza na dwóch kołach.