Jaki kredyt wybrać gdy kupujemy auto firmowe?.
Jaki kredyt wybrać gdy kupujemy auto firmowe?.

Jaki kredyt wybrać gdy kupujemy auto firmowe?.

6 października 2021
0 Komentarze

Wielu przedsiębiorców planując zakup samochodu rozważa różne propozycje zakupu samochodu w firmie. Kredyt, Leasing Operacyjny, Najem długoterminowy, w tym miejscu warto powiedzieć coś więcej o każdej z nich. Podstawowe różnice wynikają z przepisów ustawy oraz formy opodatkowania, ale która z nich będzie dla Ciebie korzystniejsza. Zapraszamy do wyszukiwarki ratymoto.pl tutaj znajdziesz różne formy finansowania samochodu.  

Podstawowa różnica tkwi w przeniesieniu własności. Kupując samochód w ramach kredytu, przeważnie po spłacie ostatniej raty stajemy się jego właścicielem (choć de facto zwykle jesteśmy zmuszeni do wykupienia AC z cesją na bank a samochód stanowi zabezpieczenie kredytu),Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że dla banku nie ma znaczenia, w jakim stanie jest kupowany samochód (nowy czy tez używany), dodatkowo należności z tego tytułu umowy można spłacić wcześniej, dzięki czemu firmy dostosowują raty do swoich możliwości finansowych.

Podczas gdy leasing operacyjny jest przekazaniem samochodu do użytkowania, a samochód firmowy zalicza się do majątku leasingodawcy. Niemniej umowa leasingowa zwykle zawiera opcję wykupu samochodu przez leasingobiorcę po zakończeniu okresu umowy za określoną z góry kwotę.

Odliczenia podatkowe 

Kluczową kwestią dla przedsiębiorcy jest różnica w rozliczeniach podatkowych między kredytem gotówkowym a leasingiem operacyjnym na samochód. Rata przy leasingu operacyjnym i inne wydatki związane z używaniem samochodu są kosztem uzyskania przychodów firmy, a podatek VAT podlega odliczeniu w stosunku 50% lub 100%. Podczas gdy przy kredycie na samochód kosztem są tylko odsetki a nie raty. 

Możemy jednak odliczyć cały podatek VAT do razu po otrzymaniu faktury (lub jego połowę, jeśli wykorzystujemy auto także do celów prywatnych) .
Przy zakupie warto pamiętać, że limit amortyzacji to 150 tys. zł (225 tys. zł przy samochodach elektrycznych)

Różnice kredyt a leasing operacyjny

Wielu przedsiębiorców do wad kredytu zalicza jego zmienne oprocentowanie, atutem natomiast jest możliwość wcześniejszej spłaty jak również upłynnienia pojazdu przed wygaśnięciem umowy. W leasingu również jest możliwa wcześniejsza spłata, ale dokonywana jest po ratach podobne jak w najmie długoterminowym. Sumujemy wszystkie raty razem z częścią odsetkową i tak otrzymana kwota to nasza spłata całkowita umowy. Podczas trwania leasingu operacyjnego nie możemy sprzedać samochodu, a zakończenie umowy przed końcem umówionego okresu polega na cesji umowy, na innego przedsiębiorcę. Cesja umowy dodatkowo jest obciążona kosztami oraz nie zawsze możemy odzyskać kwotę, która została już przez nas spłacona tak zwane odstępne. 

Leasing w przeciwieństwie do kredytu nie obciąża bezpośrednio naszej zdolności kredytowej. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy prowadzimy działalność gospodarczą i mamy w planach zakup np. mieszkania.

Leasingiem obejmuje się zwykle nowe lub względnie nowe pojazdy. Dla używanych założenie jest takie, że w momencie zakończenia umowy samochód wraz z umową finansowanie nie powinien przekroczyć 10 lat, więc jeśli planujesz zakup starszego pojazdu, będziesz musiał go kredytować.

Niezależnie od tego jaką formę chcesz wybrać wszystkie możesz znaleść na ratymoto.pl.

Szerszy opis temat leasingu operacyjnego znajdziecie w poniższym artykule: 

https://ratymoto.pl/leasing-finansowy-leasing-operacyjny-leasing-zwrotny/