Leasing dla nowych firm - czy to realne?
Leasing dla nowych firm - czy to realne?

Leasing dla nowych firm – czy to realne?

10 kwietnia 2024
0 Komentarze

Pomysł na firmę, dopracowany w detalach biznesplan, wszelkie formalności odhaczone, ale… Nadal brak środków na podstawowe elementy jak samochód czy urządzenia? Jeżeli potrzebujesz rozwiązania, które zapewni leasing dla nowych firm, nie musisz zdawać się na pomoc bliskich bądź szukać sponsora! Tym czego szukasz mogą okazać się atrakcyjne opcje leasingowe dla startupów. Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku to realne? Poniżej rozwiewamy wątpliwości!

O co chodzi z tym leasingiem dla przedsiębiorstw bez historii kredytowej?

Chcąc uzyskać pojazd w leasing, nowy przedsiębiorca musi spełnić określone warunki. Wśród nich wymienić należy prowadzenie działalności przez co najmniej trzy miesiące (preferowane 6 miesięcy), jak i posiadanie stosownej zdolności kredytowej i czystej historii płatniczej. Niestety, trudno jest spełnić powyższe, minimalne wymagania, jeżeli dopiero ruszamy z biznesem. Na szczęście na rynku finansowania, pojawiają się również opcje leasingu dla nowych firm, które dostępne są także dla przedsiębiorców na starcie, bez historii kredytowej i wkładu własnego. W leasingu dla nowych firm możesz zakupić pojazdy osobowe lub dostawcze do 3,5 tony, ciężarówki, maszyny, a nawet nieruchomości, jednak tutaj wraz z wyższą wartością inwestycji, firmy finansujące są bardziej rygorystyczne.

Sprawdź również: Tani leasing w Częstochowie

Leasing dla nowych firm – od czego zacząć?

Opcje leasingowe dla startupów dostępne są obecnie dla większości świeżo powstających firm, jednak przed podpisaniem umowy warto dobrze się przygotować. W pierwszej kolejności ważna jest analiza własnych możliwości finansowych:

  • określenie kwoty, na jaką jesteś w stanie uzyskać na spłaty comiesięcznego zobowiązania;
  • wysokości czynszu inicjalnego, czyli kwoty pierwszej wpłaty własnej w ramach leasingu.

Punkt drugi stanowi niemały problem dla młodych firm starających się o leasing dla przedsiębiorstw nieposiadających wkładu własnego. Nierzadko leasingodawcy oczekują nawet 25% wpłaty, dlatego możesz poczekać z zakupem samochodu (3-12 miesięcy), aż Twoja firma się rozwinie i zyskasz szansę na leasing dla nowych firm bez opłaty inicjalnej (lub minimalną 1%), postawić na tańszy model lub poszukać pomocy specjalisty. 

Przeczytaj również: Leasing bez wpłaty własnej – czy to możliwe?

OK, teraz, gdy już wiesz na czym stoisz, wybrałeś/aś pojazd, określiłeś swój budżet i działasz, a tu nagle wysokość raty przekracza nieco Twoje kalkulacje… Co możesz zrobić, aby dogodne finansowanie dla nowych firm było dla Ciebie realne? Aby zmniejszyć kwotę zobowiązania możesz postawić na:

  • wydłużenie okresu leasingowania (nawet do 7 lat), 
  • zwiększenie kwoty wykupu pojazdu po okresie leasingu.

Pamiętaj jednak, że przy wydłużeniu okresu leasingowania spłata samochodu może znacznie się wydłużyć. W drugim przypadku, jeżeli zechcesz wykupić swój pojazd po zakończeniu umowy, musisz pomyśleć z wyprzedzeniem o zgromadzeniu wystarczających środków na ten cel. 

Warunki leasingowe dla startupów

Weryfikacja przedsiębiorcy starającego się o finansowanie dla nowych firm uzależniona jest wymogów od firmy leasingowej. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse, poza powyższymi przygotowaniami, musisz przedstawić dokumenty finansowe, które potwierdzają wiarygodność i stabilność firmy. Pozwoli to oszacować ryzyko leasingowe i ew. możliwość zabezpieczenia firmy leasingowej na wypadek braku terminowego spłacania rat. Będą to:

  1. Oświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów, deklaracje podatkowe, bilans rachunku zysku i strat, oświadczenia o braku zalegania w US i ZUS, deklaracje majątkowe wskazujące na duży majątek firmowy lub prywatny, oświadczenia o stanie zobowiązań finansowych (ew. pożyczki, kredyty).
  2. Kontrakty zawarte z klientami, listy intencyjne, referencje od klientów i kontrahentów, biznesplan, udokumentowane doświadczenie w branży i kwalifikacje.

Może to być także forma zabezpieczenia:

  1. Weksel in blanco, poręczenia innej firmy lub osób prywatnych, umowa przewłaszczenia majątku lub hipoteka na nieruchomość, gwarancja odkupu, blokada na rachunku bankowym (np. lokacie), bądź inna indywidualnie określona alternatywa. 

Firma finansująca leasing dla startupów może również (ale nie zawsze tak jest) dokonać weryfikacji przedsiębiorcy w publicznych bazach GUS, REGON, KRS czy VAT oraz zweryfikować historię kredytową w BIK. 

Sprawdź również: Tani leasing w Katowicach

Podsumowując – czy leasing dla nowych firm jest realny?

Odpowiedź brzmi, jak najbardziej TAK. Leasing dla przedsiębiorców – zarówno bez historii kredytowej, jak i tych z utwierdzoną na rynku pozycją stanowi opcję dla każdego. Odpowiednio dopasowana umowa leasingowa i ustalające kompromis negocjacje pozwalają zarówno młodemu startupowi, jak i finansującemu zyskać satysfakcjonujące warunki pozyskania środka trwałego, jego spłaty i jej zabezpieczenia.