Kredyt samochodowy – co warto o nim wiedzieć?
Kredyt samochodowy – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt samochodowy – co warto o nim wiedzieć?

9 czerwca 2022
0 Komentarze

Marzysz o samochodzie, ale nie posiadasz wolnych środków na jego zakup? Być może szukasz atrakcyjnej formy na sfinansowanie tej inwestycji? Kredyt samochodowy to ciekawa alternatywa, która pozwala Ci zyskać pieniądze na zakup nowego, jak również używanego auta. Co warto wiedzieć o tej opcji? Czy jest korzystniejsza aniżeli kredyt gotówkowy?

Kredyt samochodowy – najważniejsze informacje

Zakup samochodu z pomocą kredytu samochodowego to zobowiązanie celowe, które przeznaczone jest na konkretną inwestycję – w tym wypadku kupno pojazdu. Wykorzystać można go przy tym zarówno na samochód osobowy, jak również skuter, motocykl, kamper, pojazd ciężarowy czy traktor. Kredyt na samochód jest rozwiązaniem przeznaczonym zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw.

Kredyt samochodowy uzyskać można w placówkach bankowych, ale dostępny jest również w autoryzowanych salonach samochodowych. W tych drugich, opcja zdaje się korzystniejsza – często możliwe jest negocjowanie ceny i uzyskanie atrakcyjnych warunków spłaty zobowiązania. 

Rodzaje kredytów samochodowych

Kredyty samochodowe dostępne są w kilku wariantach:

  • Standardowy kredyt samochodowy polega na comiesięcznych spłatach raty kapitałowo-odsetkowej przez określony czas oznaczony w umowie (kilka miesięcy do kilku lat). To opcja zbliżona do kredytu gotówkowego, jednak wymagać może wkładu własnego określonego indywidualnie. 
  • Kredyt samochodowy jednoratowy – dostępny w bankach samochodowych w wersji 50/50 lub 60/40. Kredytobiorca musi posiadać w tym wypadku wkład własny o określonej, procentowej wartości samochodu. Kredyt ten nie jest oprocentowany, a jego całkowita spłata następuje po uiszczeniu pozostałej części wartości samochodu w określonym w umowie terminie. 
  • Kredyt balonowy – to kredyt na okres od 24 do 60 miesięcy, co pozwala na szybszą spłatę i wymianę samochodu na nowy. Kredyt samochodowy w tej formie podzielony jest na trzy części, w której pierwsza obejmuje wkład własny, a pozostałe płacone są w ratach, z której ostatnia jest najwyższa. W tym wypadku możliwa jest wymiana samochodu przed terminem ostatniej raty i uzyskanie nowego pojazdu na podobnych zasadach.  

Kredyt samochodowy krok po kroku

Przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu samochodowego warto oprzeć się np. o aktualne rankingi i kalkulatory kredytów na samochód, które dostępne są online. Po wyborze najdogodniejszej opcji, przychodzi czas na rozpoczęcie starania o kredyt samochodowy. Wygląda to w skrócie tak:

  1. Wniosek o kredyt – aby uzyskać środki na samochód można udać się do bezpośrednio placówki banku lub dealera, skorzystać z formularzy dostępnych w internecie lub skorzystać z pomocy konsultanta podczas rozmowy telefonicznej. Podczas składania wniosku konieczne są dokumenty identyfikujące kredytobiorcę, zaświadczenie o zarobkach oraz dokumenty pojazdu. Niezbędne może być również ubezpieczenie samochodu (OC i AC), gdyż bardzo często banki w ramach zabezpieczenia kredytu samochodowego wymagają cesji praw z polisy ubezpieczenia. 
  2. Decyzja kredytowa – po rozpatrzeniu wniosku bank informuje o decyzji.
  3. Podpisanie umowy kredytowej – po pozytywnej decyzji kredytowej następuje podpisanie umowy – warto dobrze przeczytać warunki, sprawdzić poprawność danych, a gdy wszystko jest jak należy, można cieszyć się udanym zakupem. 

Czym kierować się podczas wyboru kredytu samochodowego?

Poszukiwanie najbardziej korzystnego kredytu samochodowego warto rozpocząć od porównania poziomu oprocentowania, wysokości prowizji oraz całkowitego kosztu kredytu. Życie pisze różne scenariusze, dlatego warto także sprawdzić okres kredytowania, warunki wcześniejszej spłaty kredytu, jak i konsekwencje braku lub opóźnień w spłacie zobowiązania. Ponieważ kredyt samochodowy podlega zabezpieczeniom, warto zorientować się, jakie warunki w tym zakresie dostępne są w aktualnej sytuacji. 

W ramach kredytów samochodowych, zabezpieczeniem zobowiązania może być:

  • cesja z praw z polisy AC – w razie wypadku pieniądze otrzymuje kredytodawca, a nie kredytobiorca;
  • zastaw rejestrowy – oznaczenie w dowodzie rejestracyjnym o wpisie do krajowego rejestru zastawów;
  • przewłaszczenie – kredytodawca pozostaje współwłaścicielem pojazdu, a tym samym posiada kartę pojazdu. 

Dzięki powyższym rozwiązaniom, kredyt samochodowy stanowi korzystniejsze z perspektywy kredytobiorcy rozwiązanie, które jest tańsze i bezpieczniejsze, aniżeli tradycyjny kredyt gotówkowy. 

https://ratymoto.pl/najem-vs-leasing-operacyjny/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *