Wynajem długoterminowy jaki limit kilometrów wybrać?
Wynajem długoterminowy jaki limit kilometrów wybrać?

Wynajem długoterminowy jaki limit kilometrów wybrać?

27 lutego 2022
0 Komentarze

Każda firma wynajmu ma swoje limity kilometrów, które możecie wykorzystać jeżdżąc wynajętym samochodem. Jego wyliczenie jest istotne, ponieważ pozwala określić wartość rezydualną auta po zakończonym wynajmie. Innymi słowy przebieg ma bardzo duże znaczenie, gdy chcemy obliczyć spadek wartości nowego samochodu po zakończonym okresie najmu. To ile samochód będzie wart po 2, 3, 4 lub 5 latach, ma bowiem duży wpływ na wysokość raty, którą musicie za niego płacić co miesiąc. Wszystkie raty znajdziecie na ratymoto.pl

Przebieg ma wpływ na stopień zużycia samochodu. To oczywiste, ale warto zastanowić się nad tym dłużej. Wystarczy pomyśleć chociażby o takim elemencie jak silnik. Im mniejszy samochód, tym mniejszy silnik i co za tym idzie jego niższa żywotność. Po trzech latach wynajmu jest też spora szansa, że samochód nie będzie miał już gwarancji, a to oznacza, że lepiej, żeby miał niewielki przebieg. Firmy oferujące wynajem długoterminowy wiedzą też doskonale, że im mniejszy samochód, tym jego większy przebieg może stanowić problem przy odsprzedaży. To z tego powodu, zwykle limity ustalane są w zależności od segmentu danego pojazdu. 

Coraz częstszą praktyką stosowaną przez firmy wynajmujące nowe samochody w wynajmie długoterminowym, jest stały limit kilometrów, który możemy rocznie wykorzystać. Gdy go przekroczymy, za każdy dodatkowy kilometr zapłacimy stawkę zgodnie z umową. Wartości może się wąchać od 0.23 gr, do 0.60 gr za każdy dodatkowy kilometr. 

Na małe samochody określa się limit np. 10 tys. km na rok,  na te średniej wielkości 20 tys. km, a na duże SUV-y nawet 35 tys. km rocznie. Do tego limit można od razy wydłużyć, podczas zawierania umowy. W tym wypadku firma wynajmująca dokona rekalkulacji raty leasingowej, ale im większy przebieg tym warunki będą mniej korzystne.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, jaki limit powinno się przyjąć do umowy jest sprawdzenie ile kilometrów przejechaliście przez ostatni rok, dwa lub trzy lata. Wiele zależy oczywiście od tego, czy pandemię spędzaliście w domu, pracując zdalnie, czy też korzystaliście z auta w normalnym stopniu. Można też poszukać w danych CEPiK-u, po wpisaniu kilku podstawowych informacji z dowodu rejestracyjnego, znajdziecie historię waszego samochodu. Innym sposobem są faktury za serwis, gdzie wpisuje się przebieg pojazdu podczas wizyty lub skorzystanie z elektronicznej bazy serwisu, w którym wymieniacie olej i naprawiacie samochód. 

W ten sposób można oszacować, czy warto renegocjować umowę i sprawdzić jakie koszty, byłyby przy większych rocznych przebiegach.

A jak sfinansować samochód możecie dowiedzieć się z poniższego wpisu:

https://ratymoto.pl/jak-sfinansowac-zakup-samochodu-ratymoto-pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć + 20 =